Na mocy postanowień okrągłego stołu, 4 czerwca1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej w Polsce.
Z tej okazji w jaroszowskiej szkole zrealizowano różnorodne działania o charakterze edukacyjnym, np.: lekcje, wystawy i prelekcje mające na celu przypomnienie i uświadomienie uczniom, jak wielką rolę dla rozwoju Polski odegrały przemiany polityczne i gospodarcze zapoczątkowane 35 lat temu.
Przeprowadzenie tych wyborów było możliwe dzięki determinacji i współdziałaniu wielu milionów Polaków. Zwycięstwo kandydatów wywodzących się z opozycji solidarnościowej doprowadziło do głębokich przemian ustrojowych i stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Celem przeprowadzonych zadań było nie tylko uświadomienie uczniom znaczenia minionych wydarzeń, ale również kształtowanie umiejętności pracy w grupie, analizowanie różnorodnych materiałów źródłowych, interpretacja ikonografii oraz umiejętność prezentowania swojej wiedzy wśród rówieśników.