W środę - 20 czerwca 2018 r. - uczniowie z klasy IIIa i klasy IIIb z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jaroszowa wraz z wychowawczyniami - Anną Madej i Elżbietą Szczepanik odbyli wyjątkową wędrówkę po zakamarkach nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”  w Wałbrzychu, przekształconej obecnie w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”.

Celem wycieczki było zwiedzenie podziemnej trasy turystycznej oraz zobaczenie plenerowej wystawy elementów zabytkowych maszyn górniczych.

Dzieci z miłą panią przewodniczką odwiedziły wielki górniczy kompleks, który otworzono w 2014 roku. Przeszły podziemnym węglowym chodnikiem, na którym pojawiło się kilka niespodziewanych atrakcji, np. figurka chłopca ciągnącego za ogon lisa, związanego z legendą o odkryciu węgla w tym miejscu, a także szyny i wagoniki oraz wszechobecny chłód, jak to w kopalni.

W Muzeum Przemysłu i Techniki zwiedziły kuźnię, zobaczyły ocalone od zniszczenia górnicze maszyny: tokarki, frezarki i wyposażenie górników podczas pracy. Dowiedziały się, jak ważne dla regionu były kiedyś wałbrzyskie kopalnie.

Na koniec wycieczki, uczestnicy odpoczęli w górniczej kawiarence „Sztygarówka", gdzie zjedli drugie śniadanie i zakupili pamiątki.

To była ciekawa lekcja o historii i kulturze górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku.