baner7.jpg

W słoneczne niedzielne popołudnie - 16.09.2018 r. - odbyło się jubileuszowe - „XV Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku”, poświęcone pamięci wszystkich poległych a także żyjących jeszcze więźniów byłego Obozu Pracy Więźniów Politycznych w Jaroszowie-Rusku.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 od obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, w oparciu o scenariusz napisany na podstawie książki Pana Tadeusza Kazimierza Mroza pod tytułem Stalin umarł w polskim gułagu i wiersze więzienne z lat 1950-1956.

Po Mszy św. nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową, gdzie po przemówieniach zaproszonych gości, złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pan Wojciech Murdzek - poseł na sejm RP, pan Kamil Zieliński - Wicewojewoda Dolnośląski oraz pan Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe z placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, harcerze, mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów oraz wojskowa asysta honorowa z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu.

Jaroszowską szkołę podczas tegorocznej uroczystości reprezentowali nauczyciele i uczniowie: Beata Jankiewicz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz poczet sztandarowy w składzie: Adrianna Dubielczyk, Daria Kowalczyk, Ernest Maicki, Hanna Peszek, Damian Struszka i Wiktoria Świątoniewska.

Opiekę nad uczniami sprawowali: pan Waldemar Abram i pan Tomasz Dziurla.