baner5.jpg

W dniach 13. i 15. września 2019 r. odbyły się uroczystości poświęcone pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy w Rusku z okazji XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych .

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia.

W pierwszym dniu, dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom, przygotowane zostało  „V sympozjum popularno-naukowe”, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Uczniowie wysłuchali: wygłoszonego przez pana Jerzego Rudnickiego - specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału IPN referatu nt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944-1956" oraz wystąpienia pana Tadeusza Kazimierza Mroza – zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, a przede wszystkim byłego więźnia OPW w Rusku nt. wspomnień związanych z pobytem w tymże obozie.  Najistotniejsze informacje dotyczące historii Obozu Pracy Więźniów w Rusku, przygotowali - w ramach projektu edukacyjnego - uczniowie z ZSP w Jaroszowie.

Powyższe części sympozjum przeplatane były poezją autorstwa pana Tadeusza Kazimierza Mroza deklamowaną przez jaroszowską młodzież oraz bardzo przejmującymi w swej treści piosenkami.

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele w Rusku, którą koncelebrowali: ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”, ks. Jan Olender – poprzedni proboszcz Parafii w Jaroszowie oraz ks. Marek Krysiak – proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Jeruzalem” z Jaroszowa.

Po Mszy, nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP oraz pan Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, m. in.: pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pan Wiesław Witkowski – zastępca Burmistrza Strzegomia, pan Tomasz Marczak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, pan Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli również żołnierze Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław pod dowództwem pana majora Konrada Sieradzkiego.

Jaroszowską szkołę podczas tegorocznej uroczystości reprezentowali także nasi nauczyciele i uczniowie: dyrektor szkoły Beata Jankiewicz wraz z pocztem sztandarowym: Julią Drohomirecką, Maciejem Kawiakiem, Aleksandrą Krymską, Nicolą Matuszak, Kacprem Młynarskim, Kornelią Łabędzką i Wiktorią Świątoniewską.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Bronisława Czapla i Tomasz Dziurla.