baner2.jpg

W środę - 5 lutego 2020 r. - z okazji rocznicy pierwszych wywózek na Sybir odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z członkami Koła Sybiraków w Strzegomiu.

Dyrektor szkoły Beata Jankiewicz serdecznie przywitała przybyłych gości – pana Jerzego Orabczuka – prezesa Koła Sybiraków w Strzegomiu, członków Koła Sybiraków, księdza proboszcza Marka Krysiaka i sołtys wsi Jaroszów – Zofię Rułkę.

Krótki program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 7 i 8. W prezentacji przedstawili historię zsyłek na Sybir i losy Sybiraków. Słowa wierszy podkreślały tragizm wywózek Polaków w głąb Rosji, ale największe wrażenie wywarły fragmenty książki Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii. Historie prawdziwe”- wspomnienia kobiet, które jako dzieci przeżywały dramat zesłania.

Pan Jerzy Orabczuk opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach – o transporcie, o zniewoleniu i sponiewieraniu człowieka. W przejmujących słowach mówił o losie, który człowiek zgotował człowiekowi, o modlitwie, która podtrzymywała na duchu i o świecie, który dzieci różnej narodowości stworzyły sobie na Syberii.

To spotkanie nie było tylko lekcją historii. Była to lekcja pokory wobec życia, ludzkiej życzliwości i troski o młodego człowieka – troski  o przyszłe pokolenie.