baner4.jpg

W niedzielę - 17.09.2017 r. - odbyła się uroczystość pod nazwą „XIV Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku”, poświęcona pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele filialnym p.w. św. App Piotra i Pawła w Rusku, którą celebrowali: ks. kanonik Witold Hyla - proboszcz Parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie oraz ks. kanonik Marek Krysiak - proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Ksiądz Witold wygłosił również okolicznościową homilię bardzo bogatą w treści religijno-patriotyczne. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogaciły schole dziecięce z Jaroszowa i Ruska.

Po Mszy św. o godz. 14.45 nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Po przemówieniach dostojnych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy.

Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP i pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - poseł na sejm RP, pan Kamil Zieliński - Wicewojewoda Dolnośląski, pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia oraz pan Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku, którzy w bardzo przejmujących słowach podzielili się z zebranymi autorefleksjami nt. trudnych czasów funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów.

W uroczystości wzięli udział m. in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, a w szczególności: pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - poseł na sejm RP, pan Kamil Zieliński - Wicewojewoda Dolnośląski, pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pan Tomasz Marczak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, pan Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z najbliższą rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli żołnierze Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu pod dowództwem pana kapitana Radosław Jabłońskiego.

Naszą szkołę podczas tej podniosłej uroczystości reprezentowali także nasi nauczyciele i uczniowie: pani Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w składzie: Amelia Grabowiec, Zuzanna Kawiak, Natalia Machnikowska, Paweł Markowski i Małgorzata Szczepny. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele:  Tomasz Dziurla i Zbigniew Miłek.

{galler}galeria/2017_18/rusko{/gallery}