baner2.jpg

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie 5 września br.  wzięli udział w III edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ideą tegorocznej edycji było przypomnienie trylogii Henryka Sienkiewicza.

W godzinach przedpołudniowych uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej  i I-III gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych przygotowanych przez nauczycielkę i bibliotekarkę Monikę Bytnar-Gołembiowską, która w jaroszowskiej placówce była koordynatorem tej wyjątkowej akcji.

Uczniowie, oprócz ciekawostek dotyczących życia i twórczości naszego pierwszego literackiego noblisty, wysłuchali fragmentów „Pana Wołodyjowskiego”, które czytali nauczyciele i współpracująca z biblioteką szkolną pani Renata Dworak z filii Biblioteki Publicznej w Jaroszowie. Na pamiątkę udziału w „Narodowym Czytaniu”  w zeszytach uczniów wbita została okolicznościowa pieczęć, którą przysłano do szkoły z Kancelarii Prezydenckiej.

Po zakończeniu pierwszej część, o godz. 16.00, rozpoczęła się druga odsłona akcji zorganizowana w ogrodzie Domu Parafialnego w Jaroszowie. Uczennice z aktywu bibliotecznego witały gości słodkim poczęstunkiem, a piękna pogoda i „wyjątkowe okoliczności przyrody” sprzyjały promocji czytelnictwa i kultury polskiej.

Lektorami w jaroszowskiej edycji „Narodowego Czytania” byli: VIOLETTA POSŁUSZNA-KOZIAŁKOWSKA - wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, radni KRYSTYNA LEWICKA i TOMASZ DZIURLA, BŁAŻEJ KOŁODZIEJ – reprezentujący sołtysa wsi, MAREK KOLANO – emerytowany nauczyciel oraz ZOFIA MALINOWSKA – szóstoklasistka,  laureatka szkolnego konkursu „Pięknego Czytania”.

Pierwsze „Narodowe Czytanie” w Jaroszowie zakończyło się w sobotę – 6 września – wyjazdem przewodniczącej szkoły – Sandry Paliwody wraz z Oliwią Bohonos
i Oliwią Skolimowską do strzegomskiego LO. Gimnazjalistki wraz z opiekunem miały okazję wysłuchać interpretacji Trylogii ludzi znanych ze świata kultury i polityki. Największe wrażenie zrobił popis lektorskich umiejętności aktorki – Emilii Krakowskiej.